Blog Post

XIX. TÜRK TARİH KONGRESİ’NİN PROGRAMI BELLİ OLDU

XIX. TÜRK TARİH KONGRESİ’NİN PROGRAMI BELLİ OLDU

Türk ve Türkiye tarihine dair özgün bildirilerin sunulduğu, ilki 1932 yılında Türk Tarih Kurumu kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün riyasetinde başlatılan Türk Tarih Kongrelerinin 19’uncusu, 3-7 Ekim 2022 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecektir.

Eski Anadolu Uygarlıkları, Selçuklu Devleti ve Beylikler Dönemi Tarihi, Osmanlı Tarihi, Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi, Orta Asya Türk Tarihi, Dünya Tarihi, Tarih Yazıcılığı ve Tarih Felsefesi konularında yaklaşık 230 bildirinin sunulacağı Kongrede, Büyük Taarruzun 100. Yıl Dönümü Özel Oturumu da düzenlenecektir.

Türk ve Türkiye tarihi ile ilgili ilmî araştırmaları değerlendirmek ve sonuçlarını yaymak amacına matuf olarak başlatılan Türk Tarih Kongreleri, bugün kendi alanında ve dünya çapında en saygın toplantılardan sayılmaktadır.

1932 ve 1937 tarihli I. ve II. Türk Tarih Kongrelerinde Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk bizzat yer almış, Kongreyi yakından takip etmiştir. Sonraki kongrelerde de Cumhurbaşkanlarımız İsmet İnönü, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk, Turgut Özal ve Süleyman Demirel Türk Tarih Kongrelerini kendi himayelerine almış; farklı dönemlerde Başbakanlarımız ve Bakanlarımız ile devlet erkânı Kongrelere teşrif etmişlerdir.

İlk düzenlendiği tarihten günümüze Türk ve Türkiye tarihine dair kıymetli bilgilerin sunulduğu Türk Tarih Kongrelerinde, yurt içi ve yurt dışından en yetkin akademisyenler yer almış, dünyanın saygın tarih kuruluşları da bilimsel katkılarını sunmuşlardır. Kongre esnasında oluşan ilmî müzakere ortamı ve Kongrelerin ardından sunulan bildirilerin kitaplaştırılması, Türk Tarih Kongrelerinin tarihimiz ve tarihçilik açısından kalıcı bir yer edinmesini sağlamıştır.

Ayrıntılı bilgiye ve kongre programına erişmek için tıklayınız.