Blog Post

“XII. Türk Deniz Ticareti Sempozyumu” düzenlendi.

“XII. Türk Deniz Ticareti Sempozyumu” düzenlendi.

11-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (YK) bünyesindeki Türk Tarih Kurumu (TTK), Akdeniz Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi ile Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası (İMEAK) iş birliğiyle düzenlenen “XII. Türk Deniz Ticareti Sempozyumu” Akdeniz Üniversitesinin ev sahipliğinde yapıldı.

İki gün sürecek sempozyumun açış konuşmalarını TTK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet KILINÇ, İMEAK Antalya Şubesi Müdürü Cüneyt KOŞU, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz TOKER ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem KALAN yaptı.

TTK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet KILINÇ, TTK’nin Türk denizcilik tarihiyle de yakından ilgilendiğini dile getirerek, Kurumun ilk bastığı eserin Piri Reis Haritası Hakkında İzahnâme ve haritanın kendisi olduğunu belirtti. KILINÇ konuşmasında Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama faaliyetlerini, Ege’deki Adalar sorununu, Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervini; bu faaliyetler için yürütülen uluslararası ilişkileri ve hukuku hakkıyla idrak edip yönlendirebilmek için Türk denizcilik tarihinin derinlemesine incelenmesi gerektiğine vurgu yaparak “XII. Türk Deniz Ticareti Sempozyumu”nun önemine işaret etti.

İMEAK, Antalya Şubesi Müdürü Cüneyt KOŞU, deniz taşımacılığının önemine dikkat çekti ve Türk Deniz Ticaret Odası olarak bu türlü bilimsel toplantılara destek vereceklerini söyledi. KOŞU konuşmasında, önümüzdeki sene Bütünleşik Antalya Deniz Ticaret Tarihi adlı 4000 asırlık bir süreci kapsayacak bir akademik yayının tanıtımını yapmayı planladıklarını da belirtti.

Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz TOKER, donanmanın devlet için ehemmiyetine dikkat çekti. Bu hedef doğrultusunda bu sempozyumun yeni araştırmaların ortaya konulması için alan yarattığını sözlerine ekledi.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK, geçmişte ve günümüzde denizciliğin önemini anlattıktan sonra Türkiye’nin millî menfaatlerini göz önüne alarak denizcilik tarihi alanında yapılacak çalışmalar için bu sempozyumun değerine dikkat çekti.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem KALAN, deniz ticaretinin son yıllarda ilgi gören bir konu olduğuna vurgu yaparak Türkiye’nin de bu alandaki atılımlarından söz etti.