Blog Post

Uluslararası Türk-Gürcü İlişkileri Sempozyumu

Uluslararası Türk-Gürcü İlişkileri Sempozyumu

Türk Tarih Kurumunun desteği ve çeşitli kurumların ev sahipliğiyle 2016 yılından itibaren “Türk-Gürcü İlişkileri” konusunda uluslararası çalıştay ve sempozyumlar düzenlenmektedir.

Bunlardan ilki, Samtskhe-Javakheti Devlet Üniversitesinin ev sahipliğinde 21-24 Nisan 2016 tarihleri arasında Gürcistan’ın Ahıska şehrinde yapılan “Türk-Gürcü İlişkileri: Tarih ve Çağdaşlık” konulu çalıştaydır.

Etkinlik serisinin tematik bir şekilde devam ettirilmesi kararının alınmasıyla, 23-24 Kasım 2017’de Trabzon’da “Uluslararası Türk- Gürcü İlişkileri” konulu Sempozyum, 30 Ekim-1 Kasım 2018 tarihlerinde Gori Devlet Eğitim Üniversitesinde “Orta Çağ’da Türk-Gürcü İlişkileri” konulu sempozyum, 2-3 Aralık 2019’da Ankara’da “Yeni ve Yakın Çağ’da Türk-Gürcü İlişkileri” konulu sempozyum, 26-28 Kasım 2021’de Tiflis’te “IV. Uluslararası Türk-Gürcü İlişkileri” konulu Sempozyum (XX. Yüzyılda Türk-Gürcü İlişkileri)”, 27-29 Nisan 2023 tarihleri arasında Gürcistan’ın Gori şehrinde “I. Uluslararası Türk-Gürcü Genç Tarihçiler Sempozyumu” konulu düzenlenmiştir.

Uluslararası Türk-Gürcü İlişkileri serisi ile iki ülke akademileri arasında geliştirilen bu iyi ilişkilerin devamı olarak Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’dan bilim insanlarının katılımıyla 9-10 Mayıs 2024 tarihleri arasında Kurumumuz ev sahipliğinde Ankara’da “V. Uluslararası Türk-Gürcü İlişkileri Sempozyumu (Diplomatik ve Bilimsel İlişkiler)” başlıklı etkinlik düzenlenecektir.

Söz konusu sempozyumun detaylarına erişmek için tıklayınız.