Blog Post

Srebrenica Soykırımı Anma Programı Düzenlenecektir

Srebrenica Soykırımı Anma Programı Düzenlenecektir

Temmuz 1995’te yaşanan Srebrenica Soykırımı, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımıdır. Srebrenica Boşnaklarına yönelik soykırım, insanlığa karşı işlenen en büyük suçlardan biri olarak tarihe geçmiştir. Modern Avrupa’nın ortasında, insanlığın gözleri önünde gerçekleşen bu katliamın gelecek nesillerin başına gelmemesi ve tekrar edilmemesi için bu dönemde yaşananların anılması gerekmektedir.

Soykırım kurbanları, Zambak Boşnak Kadınlar Derneğinin organizasyonu ve Türk Tarih Kurumunun destekleriyle Adisa Avdić Küsmüş’ün sunumu ve belgesel gösterimi ile Ankara’da anılacaktır.

Konuşmacı Hakkında:

Dr. Adisa Avdic Küsmüş, Prag Ekonomi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Bölümü’nden mezun olmuştur.

Prag’daki Metropolitan Üniversitesi Uluslararası Güvenlik ve Avrupa Çalışmaları Fakültesinde doktora yapan Avdic Küsmüş, barış misyonları, savaş suçları ve insani yardım müdahaleleri üzerine araştırmalar yapmakta ve bu alanda çok sayıda bilimsel çalışma kaleme almaktadır.

2017 yılından itibaren Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde (AYBÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.