Blog Post

Şehadetinin 457. Yıl Dönümünde Turgut Reis’i Anma Paneli

Şehadetinin 457. Yıl Dönümünde Turgut Reis’i Anma Paneli

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu (TTK) ve Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) iş birliğiyle 23 Haziran 2022’de “Şehadetinin 457. Yıl Dönümünde Turgut Reis’i Anma Paneli” gerçekleştirildi.

Türk Tarih Kurumu ev sahipliğinde düzenlenen etkinlik; TTK Başkanı Prof. Dr. Birol ÇETİN ve ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun ÇİFTÇİ’nin açış konuşmalarıyla başladı.

Konuşmalarında büyük şahsiyetleri unutmamamız gerektiğini ve bu kişilerin yeni nesillere örnek olduğunu dile getiren ÇETİN, “denizcilik dediğimiz zaman Turgut Reis, Barbaros Hayrettin Paşa, Oruç Reis aklımıza gelir. Deniz bir aşk meselesidir. Birçok denizci gibi Turgut Reis de evden kaçarak denizci oldu” dedi.

ÇETİN, konuşmasına şöyle devam etti: “Devletimiz Turgut Reis’in adını yaşatmak için elinden geleni yapmıştır. Günümüzde asker, sivil herkes Turgut Reis’i biliyor. Eğitim müfredatımızda da var.  Bir vesile kılıp onları sürekli yaşatmalıyız. Bir insan unutulduğu zaman ölür”.

ÇİFTÇİ konuşmasında “tarihî dinamiklerimizi biz ne kadar çok anlatabilir, onlarla ilgili gerçekleri ortaya çıkarabilir ve neslimizle tanıştırabilirsek kültürümüzü de o ölçüde yaşatmış ve güçlendirmiş oluruz” dedi.

Tarih bir medeniyetin ana unsuru olduğunu vurgulayan ÇİFTÇİ, küreselleşen ve bu ölçüde değişen dünya şartlarında bizlerinde layık olduğu seviyeye gelebilmesi için, başta Türk Tarih Kurumu olmak üzere üniversitelerin çok yoğun bir şekilde çaba sarf etmesi gerektiği sözlerine ekledi.

Farklı üniversitelerden akademisyenlerin katıldığı Panel kapsamında; Prof. Dr. İdris BOSTAN’ın sunumuyla “Osmanlı Deniz Seferlerinde Turgut Reis’in Rolü”, Prof. Dr. Barış TAŞ’ın sunumuyla “Coğrafi Bakış Açısıyla Turgut Reis’in Askerî Seferleri”, Prof. Dr. Abdulselam ARVAS’ın sunumuyla “Türk Edebiyatında Turgut Reis”, Doç. Dr. Gülnar KARA’nın sunumuyla “Rus Edebiyatında Turgut Reis” konuları ele alındı.