Blog Post

Prof. Dr. Ahmet Taşağıl “Tarihte Türk Boyları” Konferansı

Prof. Dr. Ahmet Taşağıl “Tarihte Türk Boyları” Konferansı

Türk Tarih Kurumu, kurulduğu günden itibaren Türk ve Türkiye tarihi alanındaki bilimsel çalışmaları yanı sıra kültür ve sanat alanlarında da faaliyetlerini sürdürmektedir. Kurumumuzun banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bilim, kültür ve sanat alanlarına verdiği değeri miras alan Kurumumuzun Cumhuriyetimizin 100. yılı vesilesiyle düzenlemeye başladığı Bilim, Kültür ve Sanat Konferansları ile bu alanlardaki konular kapsamlı bir şekilde ve geniş bir zaman aralığında ele alınmakta, ülkemizin bilim, kültür ve sanat alanlarındaki birikimi değerlendirilmeye açılmaktadır.

Konferans serisi kapsamında, 28 Haziran Cuma günü Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, “Tarihte Türk Boyları” başlıklı bir konferans verecektir.

Saat 15.00’te Kurumumuzun konferans salonunda gerçekleşecek etkinlik halkın katılımına açıktır.

PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL

Prof. Dr. Ahmet TAŞAĞIL, lisans eğitimini 1985 senesinde, doktorasını ise 1991 yılında İstanbul Üniversitesinde “Göktürkler (542-630)” adlı tezi ile tamamladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölümünde araştırma görevlisi, yardımcı doçent, doçent ve profesör olarak görev yaptı. Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinde Dekanlık, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinde Araştırma Uygulama Merkezi Müdürlüğü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde Rektör Yardımcılığı ve Anabilim Dalı Başkanlığı gibi idari görevlerde bulundu. 2015 yılından beri Yeditepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde görev yapmaktadır. Taşağıl, İslam Öncesi Türk Tarihi, Orta Asya Tarihi, Türk Kültür Tarihi üzerine çalışmalar yürütmektedir. Eserlerinden bazıları: Bozkırın İlk İmparatorluğu Hunlar, Gök Börü’nün İzinde: Kadim Türk Topraklarında, Çin Kaynaklarına Göre Eski Türk Boyları (M.Ö.III-M.S.X. Asırlar), Kök Tengri’nin Çocukları.