Blog Post

Medine Müdafaasının 100. Yılında Uluslararası Sempozyum Düzenleniyor

Medine Müdafaasının 100. Yılında Uluslararası Sempozyum Düzenleniyor

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu, I. Dünya Savaşının en destansı mücadelelerinden birine sahne olan Medine Müdafaasının 100. yılı dolayısıyla uluslararası sempozyum düzenleyecek.

İstanbul Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 27-28 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “100. Yılında Haremeyn-i Şerifeyn (Medine Müdafaası ve Fahrettin Paşa) Sempozyumu” adlı etkinlik, Osmanlı yönetiminde özel bir statüye sahip olan ve “Haremeyn-i Şerifeyn” olarak adlandırılan Mekke ve Medine’nin Birinci Dünya Savaşı sırasındaki işgalinin ve Fahreddin Paşa komutasında gerçekleştirilen destansı savunmanın 100. yılında, işgale giden süreci ve işgalin etkilerini konuşmak üzere bilim insanlarını bir araya getirecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun, Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, Türk Tarih Kurumu Başkan Prof. Dr. Refik Turan ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın açış konuşmalarıyla başlayacak olan sempozyumda, Haremeyn-i Şerifeyn’deki Osmanlı idaresi, bu kentlerin barış ve refahının sağlanması için kurulan Haremeyn vakıflarının faaliyetleri, İngilizlerin bölgeye dair siyasi planları, Şerif Hüseyin isyanının işgale giden süreçteki rolü, Fahreddin Paşa komutasında gerçekleştirilen Medine Müdafaası ve şehitlerimiz konuşulacak.

Cumhurbaşkanlığı İkinci 100 Günlük Eylem Planı’nda yer alan etkinliklerden olan sempozyum, ilgili herkesin katılımına açık olacak.

Sempozyum programı için tıklayınız