Blog Post

Kurumumuzun Saraybosna’da Düzenlediği Osmanlıca Kursu Tamamlandı

Kurumumuzun Saraybosna’da Düzenlediği Osmanlıca Kursu Tamamlandı

Kurumumuzun, 1 Temmuz- 26 Eylül tarihleri arasında Saraybosna Üniversitesi Şarkiyat Enstitüsünde düzenlediği “Osmanlıca Belgeleri Okuma Uzmanlık Kursu” başarıyla tamamlandı.

Kursun 1. seviyesini bitirenlere sertifikaları Saraybosna Üniversitesi Rektörlüğünde, Bilimsel Araştırmalardan sorumlu rektör yardımcısı Prof. Dr. Mirza Dautbašić, Şarkiyat Enstitüsünün önceki müdürü Dr. Adnan Kadrić ve yeni müdürü Dr. Aladin Husić tarafından takdim edildi. Törene, kursun organizasyonunda Saraybosna Üniverstiesi Şarkiyat Enstitüsü ile Türk Tarih Kurmunun iş birliği yapmasında katkıları olan Saraybosna Türkiye Büyükelçiliği Kültür ve Eğitim Ataşesi Faruk Akçeşme de katıldı.

XIX. Türk Tarih Kongresi vesilesiyle Ankara’ya gelen Şarkiyat Enstitüsü Müdürü Dr. Husić, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin ile bir araya gelerek kursun düzenlenmesine katkılarından dolayı teşekkür belgesini takdim etti.

Kurumumuzun Bilim Kurulu üyesi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Oruç tarafından verilen ve oldukça ilgi gören kursa Saraybosna Üniversitesi Şarkiyat Enstitüsü araştırmacı-uzmanlarının yanı sıra, üniversitenin bünyesinde Osmanlı arşiv malzemesi bulunduran ve bu sahada araştırmalar yapan diğer kurumlarından da katılım gerçekleşti.