Blog Post

“Kıbrıs’ta Tarih Eğitimi Çalıştayı” Düzenlendi

“Kıbrıs’ta Tarih Eğitimi Çalıştayı” Düzenlendi

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu ile Kıbrıs Millî Eğitim ve Kültür Bakanlığı iş birliğiyle Şanlıurfa’da “Kıbrıs’ta Tarih Eğitimi Çalıştayı” düzenlendi. Çalıştayda, Kıbrıs’ta görevli tarih öğretmenleri Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu üyeleriyle bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol ÇETİN, etkinliği açış konuşmasında, kurum olarak Türk tarihinin bilimsel yöntemlerle araştırılması noktasında yaklaşık bir asırdır çalıştıklarını belirtti.

Günümüzde gençlerin bolluk döneminde yetiştiklerinden sıkıntı ve zorlukları çok fazla bilmediğini dile getiren ÇETİN, “Vatan sevgisi, millî ruh erozyona uğrayabiliyor. Tarihimizden dünyaya vereceğimiz şeyler var fakat emperyal sistem buna izin vermiyor.” dedi. Tarihçilerin en temel görevinin millî bilincin ve vatan sevgisinin korumasına hizmet etmek olduğunu belirten ÇETİN, bugünkü şartların insanları tüm kimliklerini bir kenara bırakarak tüketici olmaya zorladığını, bu zorlamayla mücadele etmek gerektiğini ifade etti.

KKTC Millî Eğitim ve Kültür Bakanlığı Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi Müdürü Cengiz UZUN da konuşmasında öğretmenlerin gelişiminin toplumun gelişimi anlamına geldiğini ifade ederek tarih öğretmenlerinin geçmişi bugüne taşımak bakımından önemli bir görev ifa ettiklerini belirtti.

Türk Tarih Kurumunun, Mustafa Kemal Atatürk’ün yüzyıllık mirası olduğunu belirten UZUN, “Bu miras dünya için literatüre, bir prestije sahip değerli bir kurumdur. Bu değerli kurumumuzun bilgi birikiminden biz Kıbrıs’ta yaşayan ve eğitimle uğraşan öğretmenlerin özellikle tarih öğretmenlerinin ve tarihçilerin yararlanması gerekiyor. Bizler bu konuda çalışmalar yürütüyoruz.” şeklinde konuştu.

Açış konuşmalarının ardından tarih öğretmenlerinin söz alarak tarih eğitiminde karşılaştıkları sorunları dile getirdikleri etkinlikte, sorunların çözüm yolları da tartışıldı. Çalıştay sonrasında katılımcılar, Şanlıurfa ve Gaziantep’te tarihî ve turistik mekânları ziyaret etti.