Blog Post

İşkodra Kahramanı Hasan Rıza Paşa ve Geçmişten Günümüze Türkiye-Arnavutluk İlişkileri Çalıştayı Düzenlendi

İşkodra Kahramanı Hasan Rıza Paşa ve Geçmişten Günümüze Türkiye-Arnavutluk İlişkileri Çalıştayı Düzenlendi

Türk Tarih Kurumu, T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü Tiran Koordinatörlüğü ve Kastamonu Üniversitesi iş birliğiyle 4 Mart 2024 tarihinde “İşkodra Kahramanı Hasan Rıza Paşa ve Geçmişten Günümüze Türkiye-Arnavutluk İlişkileri Çalıştayı” düzenlendi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı BE Prof. Dr. Derya Örs, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen ve Yunus Emre Enstitüsü Tiran Koordinatörü Ömer Osman Demirbaş’ın açış konuşmalarıyla başlayan etkinlik, Luigj Gurakuqi Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı BE Prof. Dr. Derya Örs konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Arnavutluk Kralı Ahmed Zogu’nun iki ülke arasındaki ilişkilere dair sözlerine atıfta bulunarak iki devlet arasındaki ilişkilerin dostluk ve kardeşlik temelinde seyrettiğini ifade etti. Tüm vazifelerinde üstün hizmet gösteren Hasan Rıza Paşa’nın I. Balkan Savaşı’nda İşkodra şehrini Karadağlılara karşı kahramanca savunduğunu belirten Örs, onun Türk tarihinde önemli bir direnişin komutanı olarak hafızalara kazındığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal ise iki ülkenin arşivinde asırlarca devam eden birlikteliği ortaya koyan çok sayıda belge bulunduğuna dikkat çektiği konuşmasında, İşkodra savunmasını yöneten Hasan Rıza Paşa’yla ilgli bir sergi düzenlemekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen ise Türkiye-Arnavutluk arasındaki ikişkilerin tarihî seyrine yer verdiği konuşmasında Türkiye ile Arnavutluk arasında diplomatik ilişkilerin Atatürk zamanında büyük gelişim gösterdiğini söyledi. İtalya’nın Arnavutluk’u işgal etmesiyle kesintiye uğrayan ilişkilerin 1960’lardan itibaren canlandığını hatırlatan Özgen, Türkler ve Arnavutların kader birliği yaptığını ifade etti. Bugün Türkiye’de hangi mahalleye gidilse bir Arnavut’la karşılaşmanın mümkün olduğunu belirten Özgen, Türklerle Arnavutların akraba olduğunu dile getirdi.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ise Türkler ve Arnavutlar arasındaki kültürel ilişkilerin tarih boyunca olduğu gibi bugün de derin bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Yunus Emre Enstitüsü Tiran Koordinatörü Ömer Osman Demirbaş ise düzenlenen çalıştayın dostlukların pekişmesine hizmet etmesi temennisinde bulundu.

Prof. Dr. Selahattin Kaymakçı’nın başkanlığında Prof. Dr. Hüseyin Çınar, Prof. Dr. Mustafa Balcı, Doç. Dr. Halil Özcan, Prof. Dr. Ercan Çelebi, Dr. Ardian Muhaj, Dr. Bendis Kraja tarafından sunulan bildirilerle Hasan Rıza Paşa’nın anıldığı ve Türkiye- Arnavutluk ilişkilerinin ele alındığı çalıştay kapsamında “İşkodra Kahramanı Hasan Rıza Paşa Sergisi”nin de açılışı gerçekleştirildi.