Blog Post

“Güzel Bir Öykü: Türk Resim Sanatı” Paneli Cumhuriyetin yüzyılına resim üzerinden ışık tutacak

“Güzel Bir Öykü: Türk Resim Sanatı” Paneli Cumhuriyetin yüzyılına resim üzerinden ışık tutacak

“Güzel Bir Öykü: Türk Resim Sanatı” Paneli Cumhuriyetin yüzyılına resim üzerinden ışık tutacak

Türk Tarih Kurumu (TTK) tarafından hayata geçirilen “Tuvalde Yüzyıl: Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 Ressam 100 Resim” sergisi kapsamında ‘Güzel Bir Öykü: Türk Resim Sanatı’ paneli 2 Haziran Cuma günü CerModern’de gerçekleştirilecek. Panelde, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Türk resim sanatının yüzyıl içinde nereden nereye geldiği, tarih ve sanat ilişkisi bağlamında ele alınacak. CerModern’de 2 Mayıs 2023’te açılışı yapılan ve bugüne kadar beş bin sanatseverin ziyaret ettiği sergi akışı içerisinde düzenlenecek panelde başta duayen ressam Prof. Devrim Erbil olmak üzere pek çok kıymetli ressam da konuşmacı olarak yer alacak.

“Güzel Bir Öykü: Türk Resim Sanatı” Paneli gün boyu devam edecek ve iki oturum olarak gerçekleştirilecek. Panelin açış konuşmaları Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Proje Genel Koordinatörü ve Küratörü Siret Uyanık, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Özden ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (AYK) Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen tarafından yapılacak. Panelin ilk oturumunda, aynı zamanda oturumun başkanlığını yapacak olan Prof. Dr. Aydın Ayan “Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Türk Resim Sanatında On Adım!” başlıklı sunumunu yapacak. İlk oturumda Prof. Dr. Hasan Pekmezci “Sanatçıların Gözüyle Ankara Resimleri”, Ömer Faruk Şerifoğlu ise “100 Yıl Sonra Cumhuriyet’in Kuruluşu ve Resim Sanatımıza Bakış” başlıklı sunumlarını gerçekleştirecek.

Sanat dostlarının sorularını yanıtlayacaklar
‘Güzel Bir Öykü: Türk Resim Sanatı’ panelinde 100 yıllık Cumhuriyet tarihinin yarım asrından fazlasına tanıklık eden, bizzat bu tarihi yaşayan, aktif olarak üreten duayen Türk resim sanatçısı Prof. Dr. Devrim Erbil öğleden sonra gerçekleştirilecek ikinci oturuma başkanlık edecek ve “Türk Resim Sanatının Gelişim Süreci’ başlıklı sunumunu yapacak. Aynı oturumda Prof. Dr. Ruhi Konak: “Geleneksel Türk Resminde Biçim Anlayışı”, Prof. Dr. Zuhal Arda: “Cumhuriyet Dönemi Türk Resmine Batı Etkisi” ve Prof. Dr. Meltem Katırancı: “Tuvale Yansıyan Kadınlar” başlıklı sunumlarını gerçekleştirecek. Panelin son bölümünde, Türk resim sanatının usta sanatçıları, sanat dostlarının sorularını yanıtlayacak.

“Milleti millet yapan tarih bilincidir”
Tüm sanat dostlarını “Güzel Bir Öykü: Türk Resim Sanatı” isimli panele davet eden Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, “‘Cumhuriyetimizin 100. yılı nedeniyle Tuvalde 100 Yıl: 100 Ressam 100 Resim’ adlı sergimizi 2 Mayıs 2023 tarihinde açtık. Sergimiz bilim dünyamıza ve toplumumuzun tarihsel, kültürel belleğine ciddi katkı sunuyor. Açılışımızın üzerinden sadece 1 ay geçti ama sergimizi bugüne kadar beş binden fazla sanatsever ziyaret etti. Modern resim ile ilgilenen vatandaşlarımız, üniversite öğrencileri ve hatta anaokulu öğrencilerimiz yoğun bir şekilde sergimizi izlemeye geliyor. Şimdi ise sergi akışımız içinde 2 Haziran Cuma günü “Güzel Bir Öykü: Türk Resim Sanatı” panelimizi gerçekleştireceğiz. Panelimizde Türk resim sanatının 100 yılının önemli bölümüne bizzat tanıklık eden ressamlarımız ile birlikte olacağız. Bir milleti millet yapan en önemli unsur tarih bilincidir. Bu bağlamda tüm sanat dostlarını, öğrencilerimizi, gençlerimizin panelimize katılmalarını, tarihimizi resim üzerinden anlamalarını özellikle isterim.
Herkesi, bu önemli sergiyi izlemeye ve panelimize katılmaya davet ediyorum.” dedi.

TTK 230 sayfalık sergi kitabı yayımladı
“Tuvalde Yüzyıl: Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 Ressam 100 Resim” sergisi kapsamında, TTK yayınlarından 230 sayfalık bir sergi kitabı yayımlandı. Bunun yanında TTK envanterinde yer alan Cumhuriyet Dönemi’ne ait ilk resim sergisi broşürü, afişi ve katalogları sergide geniş kitleler ile buluştu.

‘Tuvalde Yüzyıl’ 2 Temmuz 2023’e kadar izlenebilecek
TTK tarafından Cumhuriyetin 100. yılı nedeniyle hayata geçirilen “Tuvalde Yüzyıl: Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 Ressam 100 Resim” sergisi CerModern’de 2 Temmuz 2023 tarihine kadar açık kalacak. Asrın sanatsal serüvenine ışık tutan sergide Türk resim sanatında iz bırakan 100 ressamın eserleri yer alıyor. Sergi ile daha önce hiç gün yüzüne çıkmayan eserler de sanatseverler ile buluşmuştu.

“Güzel Bir Öykü: Türk Resim Sanatı” Panel Programı

 

Kaynak: Habertürk

 

 

 

 

 

 

31