Blog Post

Ermeni Meselesini Birlikte Konuşabilmek Sempozyumu Gerçekleştirildi

Ermeni Meselesini Birlikte Konuşabilmek Sempozyumu Gerçekleştirildi

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumunun (TTK) katkılarıyla İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Yerel ve Bölgesel Politikalar Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Halil İnalcık Tarih ve Toplum Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından “Ermeni Meselesini Birlikte Konuşabilmek” başlıklı uluslararası sempozyum düzenlendi.

22-23 Mayıs tarihlerinde Üniversitenin Youtube kanalında Türkçe ve İngilizce olarak canlı yayınlanan sempozyumun açılış konuşmaları İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut ve TTK Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin tarafından gerçekleştirildi.

Alanında uzman yerli ve yabancı akademisyenlerin katılımıyla Ermeni Meselesi’ni bilimsel zeminde ve çok boyutlu olarak ele almak amacıyla düzenlenen sempozyumda, Osmanlı toplumunda Ermenilerin statüsü, Ermeni sorununu doğuran gelişmeler, tehcir kararı öncesinde Anadolu’da yaşanan ayaklanmalar, Taşnak ve Hınçak örgütlerinin faaliyetleri, farklı ülkelerin parlamentolarında alınan sözde soykırım kararlarının Türk-Ermeni ilişkilerine yansımaları gibi konularda kapsamlı değerlendirmeler yapıldı. Tarihteki ortak acıların ve travmaların da konuşulduğu etkinlikte, Ermeni Meselesi’nin nasıl bir tarih metodolojisiyle ele alınması gerektiği de tartışıldı.