Blog Post

Bosna Tarih Eğitimi Çalıştayı düzenlendi

Bosna Tarih Eğitimi Çalıştayı düzenlendi

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu (TTK) tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görev yapan tarih öğretmenlerine yönelik Tarih Eğitimi Çalıştayı düzenlendi.

1-5 Temmuz 2022 tarihleri arasında Bosna Hersek’te 1-5 Temmuz’da düzenlenen çalıştay kapsamında, Uluslararası Saraybosna Üniversitesinde (IUS) düzenlenen programda konuşan TTK Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Kurum olarak hakikatin peşinde koştuklarını ifade ederek, 92 yıldır bu görevi yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Çetin, Bosna Hersek ile Kıbrıs’ta benzer şeylerin yaşandığına işaret ederek, “İnsanlığın çok değer yitirdiği zamanlar ve medeni olduğunu iddia eden ülkelerin tamamen bu yaşanan katliamlara sessiz kalması, her zaman yaptıkları gibi birtakım çifte standartlı, iki yüzlü davranışlar aslında çok benzer. Orada da Birleşmiş Milletler (BM) vardı, burada da vardı.” ifadelerini kullandı.

KKTC Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da katliamlar arasındaki benzerlikleri tarihçi gözüyle ortaya koymak adına bir teknik gezi düzenlendiğini anımsatarak, “KKTC olarak tarihimizi öğretmeye ve Türk dostu olanlara da tarihimizi anlatmaya çalışıyoruz. Bunun yanında objektif olabilen tarihçilere 1974’te çocuklarımızın bebeklerimizin uğradığı katliamı anlatmaya çalışıyoruz. Ama Saraybosna’da gerçekten tüylerimiz diken diken oldu çünkü aynı duyguları kendi halkımız da yaşadı. Coğrafyalar değişir, gözyaşları hep aynı renktir, katledilen insandır, katleden de insandır.” diye konuştu.

Çalıştay kapsamında Boşnak tarihçi Nusret Colo Osmanlı döneminde Bosna Hersek’i anlatırken akademisyen Mustafa Krupalija ise Kıbrıs ile Bosna Hersek’teki katliamlar üzerine konuştu. Çalıştaya katılan öğretmenlerden Hasan Zaim Ağaoğlu Bosna Hersek’te yaşananların bir benzerinin kendi ülkelerinde de yaşandığını söyleyerek, Kıbrıs’ta maruz kaldıkları Rum saldırılarına karşı mücadele anılarını paylaştı.

Etkinlik kapsamında TTK Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Türkiye Cumhuriyeti Bosna Hersek Büyükelçisi Sadık Babür Girgin’i ziyaret etti. Katılımcılar, Saraybosna’nın yanı sıra Mostar, Travnik ve Srebrenitsa kentlerini de gezerek ülkedeki Osmanlı kültür mirasını da yerinde gördü.