Blog Post

5. TOKAT SEMPOZYUMU YAPILDI

5. TOKAT SEMPOZYUMU YAPILDI

3 gün süren Tokat Sempozyumu 200’den fazla bilim insanının katılımıyla düzenlenen 5. Tokat Sempozyumu’nun açılış programı Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Sempozyum açılışında konuşan Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, “Belli şehirler vardır belli özellikleriyle çok ön plana çıkmıştır. Herhalde Tokat’ı ilmiye sınıfında bu kadar yetişmiş olan insanıyla ancak tarif edebiliriz. Tokat gerçekten üniversite camiasında yetiştirmiş olduğu insanlarıyla verdiği hizmetle bambaşka bir noktada. Ülkemizin belki çözmemiz gereken en önemli meselelerinden birisi biz tarihi yapıyoruz ama tarihi kayıt altına alamıyoruz. Bilmiyoruz.  Yani Anadolu’da ailelerin büyük bir kısmı 3 veya 5 kuşak öncesiyle ilgili çok bilgiye sahip değillerdir. Ama bunun olduğu merkezler var. Onun dışında genel olarak yetersiz kalmakta. Bu da geleceği inşa noktasında çok büyük sorunlarla karşılaşmamıza yol açmaktadır.

Bu şehirleşmekten bir yere kök salmaya kadar pek çok unsuru etkileyen en önemli unsurlardan birisi haline geliyor. Bu anlamda da üniversitelerimizin yapacakları bu çalışmalar, özellikle şehirler üzerine yapılacak bu çalışmalar kadim medeniyetimizin geleceğe çok daha sağlam bir şekilde ilerlemesi için büyük bir önem taşımaktadır. Sempozyum ve bunun gibi çalışmalara biz valilik olarak, belediyemizle birlikte mümkün olduğunca destek vermek için sonuna kadar çalışmaya devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.

Gaziosmanoaşa Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi işbirliği, Üsküdar Belediyesi ve Türk Tarih Kurumu destekleriyle 14-15-16 Ekim tarihlerinde düzenlenen 5. Tokat Sempozyumu yapılan kapanış oturumu ile son buldu.

Sempozyum süresince 43 oturum halinde 159 bildiri sunuldu. Tokat Dedeman Otel’de yapılan 5. Tokat Senpozyumu kapanış programına Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Eski Devlet Bakanı Ali Şevki Erek, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Tokat Milletvekilleri Av. Yusuf Beyazıt, Av. Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Eskişehir Teknik Üniversitesi önceki dönem Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, İstanbul İl Turizm ve Kültür Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, protokol mensupları, akademik ve idari personelimiz ile öğrenciler katıldı.

Değerlendirme oturumunda Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Eskişehir Teknik Üniversitesi önceki dönem Rektörü Tuncay Döğeroğlu, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, İstanbul Medipol Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet İpşirli ve TOGÜ Öğretim üyesi Prof. Dr. İsmet Türkmen yer aldı. Değerlendirme oturumunda 3 gün süren sempozyumun aşamaları ile ilgili bilgiler aktarılarak sunulan bildirilerin tam metinlerinin editöryal süreç sonrası kitaplaştırılacağı ifade edildi. Sempozyumda Tokat’ın tarihinin ağırlıklı olduğu ancak farklı disiplinlerde yapılan çalışmalarla Tokat’ın her yönüne vurgu yapıldığı belirtildi. Değerlendirme oturumu sonrasında protokol konuşmalarına geçildi.

Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin yapmış olduğu konuşmada sempozyum ile ilgili bilgiler aktardı. Rektör Şahin, toplamda 222 bilim insanının sunduğu bildirilerle 3 gün süren sempozyumun başarılı bir şekilde gerçekleştiğini belirtti. Rektörümüz Tokat gibi köklü bir geçmişe sahip olan bir şehirde sempozyumun geleceğe ışık tutacağını düşündüğünü ifade etti. Sempozyumun ilk gün oturumlarının Üniversitemizde 7 farklı salonda 21 oturum halinde gerçekleştiğini söyleyen Rektörümüz 15-16 Ekim tarihlerinde ise kalan oturumların Dedeman Otel’de yapıldığını, toplamda 159 tebliğ sunulduğunu ifade etti. Şahin Sempozyumun Tokat’a hayırlar getirmesini dileyerek tüm katılımcılara ve emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu yapmış olduğu konuşmada Tokat’ın önemine değinerek Tokat’ta bulunan tarihi eserlerin bugünlere taşındığını ve muhafaza edildiğini ifade etti. Sempozyumun amacının tarihi mirası tespit etmek, oraya çıkarmak ve bugünlere taşımak olduğunu belirten Eroğlu sempozyumun bir amacının ise şehirsel anlamda var olan sıkıntıları geçmişe dayanarak ortaya çıkarmak ve çözümlemeler yapmak, bir gelecek tasavvurunda bulunmak için geçmişten ilham almak olduğunu söyledi. Sempozyumun bildirilerinin kitaplaştırılacağını da ifade eden Eroğlu desteklerinden ve katılımlarından dolayı tüm katılımcılara teşekkür etti.

Eski Devlet Bakanı Ali Şevki Erek yapmış olduğu konuşmada, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinin bu sempozyumun gerçekleştirmesi ile bir tarih yazdığını ifade etti. Tüm oturumları takip etmeye çalıştığını belirten Erek aynı anda farklı salonlarda yapılan oturumlara da mümkün olsa katılabileceğini söyledi. Her oturumda Tokat ile ilgili yeni bilgiler öğrendiğini belirten Erek bu sempozyumun düzenlenmesinin oldukça önemli olduğunu ifade ederek emekleri olan herkese çok teşekkür etti. Sempozyumun Tokat’a hayırlar getirmesini dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan yapmış olduğu konuşmada sempozyuma katılan bilim insanlarının Tokat’ın geçmişi, tarihi ve değerleri ile ilgili güzel bilimsel çalışmalar ortaya koyduğunu söyledi ve bu çalışmaların devam etmesini temenni etti. Sempozyumun oldukça iyi geçtiğini belirten Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Tokat’ta güncel olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Arslan, maden kazasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve Milletimize baş sağlığı diledi. Sempozyumda emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.
Tokat Valisi Numan Hatipoğlu yapmış olduğu konuşmada “Tarih ve kültür çalışmalarıyla birlikte aslında biz geleceği inşa ediyoruz. Yapılan çalışmaların tamamı bunlar. Tokat tarihimiz açısından son derece önemli ve muazzam birikime sahip bir şehir. Mevlana ve Evliya Çelebi’nin bahsettiği bir kent. Biz de belli çalışmalar yapmaya çalışacağız” dedi. Vali Hatipoğlu konuşmasında ileriki süreçte Yağıbasan buluşmaları projesi gibi lise ve üniversite öğrencilerinin tarih derslerini tarihi mekânlarda işlemelerine yönelik projelerin çalışıldığını söyledi. Valimiz Tokat sempozyumundan yapılması gereken ödevlerin de çıkarıldığını ifade ederek birçok tarihi eserin ihyası için çalışmalara başlanacağını belirtti. Valimiz sempozyumun düzenlenmesinde emeği olanlara teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

Protokol konuşmaları sonrası teşekkür belgesi takdimi yapıldı. Akabinde 5. Tokat Sempozyumu son buldu.