Blog Post

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış Göreve Başladı

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış Göreve Başladı

Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet YARAMIŞ, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 38. maddesi kapsamında Türk Tarih Kurumu Başkanlığına vekâleten görevlendirilmiştir.

Türk Tarih Kurumu Başkanlığına görevlendirilen Prof. Dr. Ahmet YARAMIŞ 20 Nisan’da yeni görevine başladı.

Prof. Dr. Ahmet YARAMIŞ, görevini Yüksek Kurum Başkan Vekili Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU’ndan devraldı. Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU, devir teslim töreninde Prof. Dr. Ahmet YARAMIŞ’a yeni görevinde başarılar diledi.

Prof. Dr. Ahmet YARAMIŞ

Prof. Dr. Ahmet Yaramış 1968 yılında Çorum ili İskilip ilçesi Kayaağzı köyünde doğdu. İlkokul ve ortaokulu Amasya’nın Merzifon ilçesinde, liseyi İskilip’te tamamladı. 1990 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. 1991-1993 yılları arasında Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde tarih öğretmeni olarak çalıştı. 1993 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne araştırma görevlisi olarak atandı. Gazi Üniversitesi (1993) ve ABD Connecticut Üniversitesinde (1996) yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2002 yılında “II. Mahmut Döneminde Asakir-i Mansure-i Muhammediye, 1826-1839” başlıklı teziyle Ankara Üniversitesinde doktor unvanı aldı.  2002 yılında yardımcı doçent, 2008 yılında doçent, 2014 yılında profesör oldu. Afyon Kocatepe Üniversitesinde bölüm başkanlığı, yüksekokul ve enstitü müdürlükleri ile dekanlık görevlerinde bulundu. 20 Nisan 2020 tarihinde Türk Tarih Kurumu Başkanı olarak görevine başladı. Osmanlı askerî ve sosyal tarihi ile eğitim tarihi konularında çok sayıda makalesi, kitap bölümü ve kitabı bulunan Yaramış, evli ve 4 çocuk babasıdır.